Tradiční adventní věnec a jeho symbolika

Zapálení první svíce na adventním věnci o první adventní neděli, kdy se počítají čtyři týdny do Vánoc.
Zapálení první svíce na adventním věnci o první adventní neděli, kdy se počítají čtyři týdny do Vánoc.

Letošní rok začíná Advent v neděli 27. listopadu a spousta z Vás si bude zajisté vytvářet svůj vlastní adventní věnec. A proto je nejvyšší čas k tomuto symbolu Vánoc něco málo napsat, protože spousta tradičních symbolů Vánoc se nám pomalu, ale jistě vytrácí v čase. 

Adventní věnec

Nejtypičtějším symbolem Adventu je Adventní věnec. Jelikož slavíme Vánoce na konci roku, kdy uzavíráme jedno období a zanedlouho budeme vítat nové, ukončujeme tím jeden kolo-běh a to slovo „kolo“ tu má velmi zásadní význam. Proto adventní věnec musí být kulatý! Pokud má jiný tvar, již nejde o věnec, ale svícen a s tím souvisí i seskupení svíček, které má být vždy ve tvaru čtverce (kříže), protože reprezentuje čtyři světové strany (sever, jih, východ, západ), čtvero ročních období (jaro, léto, podzim, zima) a čtyři mocné živly (země, oheň, vzduch, voda). Pokud jsou tedy svíčky – třeba i na kruhovém věnci – seskupeny jinak než do čtverce, opět se již nejdná o správnou symboliku. Nicméně každý podle svého, někdo na symboly nehraje a zdobí dle posledních trendů, jiný ctí symboliku a tradice. 

Věnec je tedy symbolem koloběhu osudu, událostí, všeho dění, zážitků, úspěchů i neúspěchů, je to kolo, které se kutálí od jedné etapy ke druhé. Reprezentuje ale i Slunce, mocné a vášnivé, spalující a přinášející úrodu, teplo, radost a energii. 

Adventní svíčky

Svíčky na adventním věnci jsou tradičním symbolem Vánoc. Znamenají světlo a duchovní spojení a symbolicky nám také slouží k odpočítávání čtyř týdnů adventu. Jistě Vás nepřekvapí, že každá svíčka na adventním věnci má také svůj přesně daný význam. Existují pravidla, jak je správně zapalovat, každá má své jméno a důležitá je dokonce i jejich barva.

Tradičně se používala na první tři svíce fialová barva, která symbolizovala noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Na čtvrtou adventní neděli se zapalovala svíce v barvě růžové. Tato barva odkazuje na naději upřenou ke zrození Ježíše Krista. Tyto barvy však nemusí být vyhrazeny jen svícím. Na věnec můžete použít i svíčky jiné barvy a doplnit je například fialovými a růžovými stuhami.

Tradic postupem času samozřejmě vzniklo více. V některých kruzích se používaly svíčky červené a zlaté. Červená měla symbolizovat Kristovu prolitou krev a zlatá potom život a vítězství dobra. V minulosti se červená barva používala hlavně v protestantských rodinách, dnes jsou však tyto barvy poměrně moderní a červená se zlatou jsou možná nejoblíbenější vánoční barevnou kombinací. Vysoké oblibě se těšily a stále těší také svíčky bílé, které symbolizují sváteční atmosféru.

Pokud si kupujete „schodové“ adventní svíčky, tzn. svíčky, které jsou svou výškou v balíčku odstupňované, je to proto, že svíčky se pálí postupně, takže aby měly o čtvrté neděli stejnou výšku, začíná se zapalovat vždy ta nejvyšší a pak se každou další neděli pokračuje proti směru hodinových ručiček, protože když se něco uzavírá, musí se točit, motat, míchat, zapalovat … přesně takto. Pakliže budete mít svíčky v řadě, zapalujte z pravé strany doleva.

Barvy na adventním věnci

Co se barev týče na každém adventním věnci byste měli mít zastoupenou zelenou barvu, proto je dobré sáhnout po jehličí, které toto naplňuje na sto procent a navíc krásně voní. Zelená je barva zdraví a finančního toku, úrody a krásně zelené Přírody, která touto barvou prokazuje svou sílu a zdravotní kondici. Další barvou, kterou byste měli použít, je barva červená, jež reprezentuje krev, sílu života, vášeň, energii a taktéž zdraví a lásku potažmo přátelství. Jak je krev důležitá, netřeba říkat, proto tato symbolika. Další barvou, kterou můžete použít, je barva fialová, jako jediná reprezentuje duchovní stránku žití, napojení na Vesmír, na ten Éter, to „něco“, co tu je a přitom je očím skryto. Další barvou Vánoc je pochopitelně barva bílá, barva čistoty, sněhu, novoty a nevinnosti, ale také Světla. Možná proto křesťané dávají na adventní věnec i pátou svíci bílou, která zastupuje Ježíše Krista, jehož vnímají jako ono Světlo. Taktéž můžete narazit na adventní věnce, ve kterých uvidíte tři svíce fialové a jednu růžovou. Ta růžová je za Lásku, proto to barevné odlišení, protože Láska je všemocná a všeříkající a vlastně o nic jiného než o ni v životě nejde.

Přízdoby 

Přízdoby na adventní věnec
Přízdoby na adventní věnec

Jako doplňky při tvoření můžete použít břečťan, cesmínu, jmelí, sušené plátky jablek, ořechy, buráky, mašličky, skořici, badyánové kytičky, bobulky a různé plody jako jsou šípky nebo jeřabiny…. I naši předkové používali nejvíce to, čím byli obklopeni a čeho měli dostatek. Nicméně barevnost věnce a jeho přízdoby jsou na každém z Vás stejně jako tvar, který zvolíte. 

V každém případě uvázat si věnec na korpus a pak na něj drátkem, lepidlem nebo tavnou pistolí připevnit přízdoby, není žádná složitá věc. Pokud máte možnost chvojí, dokupte jen bodce a svíčky, lepidlo a tavnou pistoli. A přízdoby? Když na to přijde, najdete je určitě i ve Vaší spíži a ve volné Přírodě. Ony ty přírodní věnce jsou stejně krásnější než ty rádoby luxusně zdobené se zlatými a lesklými drobnostmi. 

Nebojte se toho a udělejte si věnec svůj, protože i při samotném vytváření, vkládáte do věnce svou energii a tím posilujete tu slávu nad ukončením a uzavíráním, který onen kruh reprezentuje.  

Krásný advent vám všem.

zdroj: Morgana archiv


Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post