Příprava skleníku na jarní výsadbu s použitím sírných svící nebo knotů.

skleník na zasněženém dvorku

Před jarní výsadbou ve skleníku je nutné věnovat pozornost i přípravě samotného skleníku. Jarní období je obdobím, kdy se začínají objevovat nové choroby a škůdci, kteří mohou ohrozit vaše plodiny. Proto je důležité provést před výsadbou řadu opatření pro ochranu vašich rostlin.

Jedním z tradičních a osvědčených způsobů, jak dezinfikovat půdu ve skleníku, je za použití sirných svící nebo knotů. Tyto produkty se používají k dezinfekci půdy a likvidaci choroboplodných organismů, jako jsou houby a bakterie. Pokud se rozhodnete použít sírné svíce nebo knoty, je důležité dodržet několik zásad.

Připravte skleník

Před použitím sirných svící nebo knotů je nutné skleník pečlivě vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin, listí a všech dalších organických materiálů, které by mohly být příčinou šíření chorob.

Připravte si sirné svíce nebo knoty

Sirné svíce nebo knoty by měly být umístěny v kovové nádobě s pevným základem, aby nedošlo k převrácení. Před zapálením je důležité ověřit, že jsou umístěny na stabilním povrchu. Dále je nutné prověřit, zda nejsou v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou například dřevěné palety, seno, sláma a podobně.

Zapalte sirné svíce nebo knoty

Zapalte knot nebo svíci a nechte hořet podle pokynů na obalu. Dbejte na to, aby se v prostoru skleníku nepohybovaly nechráněné osoby, a to zejména děti a domácí zvířata.

Zavřete skleník

Po zapálení svíce nebo knotu uzavřete dveře a okna skleníku, aby se oxid siřičitý udržel uvnitř skleníku a mohl dezinfikovat celý skleník včetně půdy.

Větráme

Po vypálení svící nebo knotů je nutné skleník dobře vyvětrat. Otevřete dveře a okna a nechte proudit vzduch, aby se odpařil oxid siřičitý. To pomůže minimalizovat zápach a snížit riziko poškození rostlin v důsledku příliš vysoké koncentrace oxidu siřičitého.

Závěrem

Výsadbou rostlin v dezinfikované půdě minimalizujete riziko šíření chorob a škůdců a zvyšujete pravděpodobnost úspěšného růstu a bohaté sklizně. Přestože použití sirných svící nebo knotů je osvědčenou metodou pro dezinfekci půdy, měli byste dodržovat bezpečnostní opatření a postupy uvedené na obalech těchto produktů. Pokud máte pochybnosti o správném použití sirných svící nebo knotů, poraďte se s odborníky na zahradničení nebo s prodejcem.

5 komentářů pro “Příprava skleníku na jarní výsadbu s použitím sírných svící nebo knotů.”

 1. dobrý den, měla bych dotaz , vykouřila jsem skleník sirnými knoty a udělala jsem blbost, zašla mi všechna úroda 🙁 , po jaké době mohu zasadit nové sazenice rajčat, salátu, paprik atd. děkuji za odpověď

  1. Dobrý den!
   Je mi líto, že jste ztratila svou úrodu kvůli sirným knotům. Sirný kouř se používá k dezinfekci skleníků a odstranění škůdců, plísní a bakterií. Nicméně, může být škodlivý pro rostliny, pokud nejsou předem odstraněny.

   Pokud jste sirné knoty použila v uzavřeném prostoru, jako je skleník, doporučuji počkat alespoň 2 týdny před výsadbou nových sazenic. Tímto časovým intervalem se zajišťuje dostatek času pro rozptylení sirného plynu a zmenšení jeho vlivu na nové rostliny.

   Přeji hodně úspěchů při obnově vašeho skleníku!

   1. děkuji za odpověď ,ještě bych měla dotaz, zda se zelenina třeba salát který měl spalené listy zvenku a vnitřní dorůstají dá konzumovat, nebo raději vše vytrhat.

    1. Pokud jsou vaše sazenice zasaženy sirným kouřem, může to způsobit poškození rostlin a ovlivnit jejich růst a vývoj. Pokud jsou poškozeny pouze některé listy, můžete je odstranit a sledovat, jak se sazenice vyvíjejí dál.
     Pokud jsou však sazenice vážně poškozené a oslabené, může to být důvod k odstranění celých sazenic a začátku s novými sazenicemi.
     Je důležité sledovat zdraví a vývoj sazenic a přijmout opatření, pokud se zdají být ve špatném stavu.

 2. Dobrý den. Dokážou sirné svíce zlikvidovat ve skleníku svilušky? Někde ty potvory přezimovat musí. Někde jsem četl že při dostatečné zálivce, kořeny nesmí být suché sorné vápary rostliny nepoškodí. V diskuzi jsem si ale přečetl opačné zkušenosti. Může te mi prosím poradit jak na svilušky a to preventivně i operativně. Děkuji za odpověď.


Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post