Přesazování pórku: Kompletní průvodce

Pórek je oblíbená zelenina, která se pěstuje ve střední Evropě a je bohatá na vitamíny a minerály. Přesazování pórku je důležitý krok v jeho pěstování, který pomáhá růstu rostlin a zajišťuje bohatou sklizeň. V tomto článku se dozvíte, jak správně přesadit pórek, kdy je na to nejlepší čas a jaké nástroje budete potřebovat.

Sazenice pórku
Sazenice pórku

Kdy přesazovat pórek

Pórek se obvykle přesazuje 6-8 týdnů po výsevu, když dosáhnou rostliny výšky asi 15 cm. Nejlepší období pro přesazování pórku je na jaře, mezi dubnem a květnem, kdy je půda dostatečně teplá a vlhká pro růst rostlin.

Příprava na přesazování

Před přesazením je třeba pórek připravit. Postupujte následovně:

  1. Zalijte rostliny dostatečně vodou, aby se snáze vyjímaly z půdy. Ideálně zalejte večer před přesazením.
  2. Připravte si záhon, kam budete pórek přesazovat. Vyhrňte půdu a přidejte kompost nebo zralý hnůj, aby byla půda bohatá na živiny a vlhkost.
  3. Vyberte si vhodné nástroje pro přesazování, jako je lopatka nebo rýč.

Postup přesazování

  1. Vyjmutí sazenice: Vyjměte sazenice pórku z půdy pomocí lopatky nebo rýče. Snažte se nezranit kořeny a udržet co nejvíce půdy kolem nich.
  2. Zkrácení kořenů a listů: Zkraťte kořeny na délku asi 2-3 cm a zkrátit listy na polovinu. To pomáhá rostlinám snáze přijmout vodu a živiny po přesazení.
  3. Vytvoření díry: V záhonu udělejte díry ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe, s hloubkou asi 10 cm. Tato vzdálenost zajišťuje dostatek prostoru pro růst rostlin.
  4. Přesazení: Vložte sazenici pórku do díry tak, aby byly kořeny zcela pokryté půdou. Pevně přitlačte půdu kolem sazenice a zalijte ji dostatečným množstvím vody.
  5. Péče po přesazení: Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřelou, a pravidelně kontrolujte růst rostlin. Pór může být náchylný k chorobám, jako je padlí, takže dbejte na příznaky a včas zasáhněte.

Závěr

Přesazování pórku je důležitým krokem, který může zlepšit růst rostlin a výnos sklizně. Dodržujte výše uvedené kroky a postupy, abyste zajistili úspěšné přesazení a zdravý růst pórku ve vaší zahradě.

Sklizený pórek

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post