Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Jak vyrobit tradiční adventní věnec

Výroba řemeslných vánočních věnců a ozdob.

K Vánočním svátkům patří čtyřtýdenní období adventu jehož začátek pro letošní rok připadá na neděli 27. listopadu. Advent byl vždy časem rozjímání a dobročinnosti. V tomto období se dříve dodržoval půst, zpívaly se adventní písně a vše se točilo kolem příprav na Vánoce. Nejznámějším symbolem adventu je adventní věnec, na kterém jsou čtyři svíčky, které se postupně zapalují každou neděli až do Vánoc a slouží jako symbolický odpočet před Štědrým dnem.

Pokud jste ještě žádný adventní věnec nevyráběli, není čeho se obávat. Zapojte děti, vnoučata, sezvěte rodinu, domluvte se s kamarádkami… Užijte si krásné odpoledne při výrobě Vašeho adventního věnce s lidmi, kteří jsou Vašemu srdci nejbližší.

Co budete potřebovat na výrobu adventního věnce?

Kulatý korpus na věnec, můžete použít jak polystyrenový tak i slaměný. Korpus není třeba kupovat velký, přidáním chvojí se ještě zvětší, takže úplně stačí korpus s průměrem do 25 cm. Jistě budete potřebovat čtyři svíčky a bodce na jejich uchycení do korpusu. Na upevnění větviček vázací drátek nebo opravdu pevnou, nejlépe režnou nit. Dále to budou zahradní nůžky, na drát malé kleštičky, ozdoby,  šišky, koření – badyán, skořici či hřebíček, sušené ovoce jako jsou jablka, citrony nebo pomeranče a větvičky neopadavého jehličnanu, ideálně chvojí z borovice či jedle, které krásně provoní celý pokoj a doladí tak předvánoční atmosféru. Pěkně také vypadají kombinace více dřevin, například zimostrázu s jalovcem či tújí. Na připevnění dekorací doporučujeme použít nejlépe tavnou lepicí pistoli. Její největší výhoda je v tom, že pokud by se stalo, že byste něco nalepili nesprávně, je možné to po vychladnutí a ztuhnutí lepidla bez újmy sloupnout.

TIP: V případě, že na připevnění větviček použijete drát, přestřihávejte ho kleštěmi, nůžky byste zničili.

Jak na výrobu adventního věnce?

Korpus pro adventní věnec

Slaměný korpus na věnec
Slaměný korpus na věnec

Nejdříve korpus věnce obalíme větvičkami, které připevníme slabým vázacím drátkem. Do korpusu zapíchněte seshora vázací drát a jednou obtočte dokola, tak aby se drátek zafixoval na místě. Větvičky chvojí si nastříhejte zahradnickými nůžkami na kousky dlouhé zhruba 10 – 15 cm. Poté berte větvičky po 3 – 5 a tyto svazečky připevňujte pevným omotáním drátem ke korpusu zhruba v jejich jedné třetině. Je potřeba pořádně utahovat, aby se větvičky nerozjely a krásně držely na místě. Takto větvičky přikládáme ke korpusu a pomalu omotáváme dokola dokud není celý korpus obalený. 
Zakončení je trošku složitější. Nové větvičky musíme podsouvat pod ty první, stejně tak drátek. Na konci omotáme drát dvakrát dokola a jeho konec zapíchneme do korpusu. Pokud máme hotovo drát ani korpus by neměly být vidět. A pokud přesto někde kouká drátek, stačí do věnce zapíchnout další větvičky, které drátek zakryjí a zároveň věnec dozdobí.

Svíčky na adventní věnec

Adventní červené svíce jako schody
Adventní červené svíce

Základ je hotový a nyní se můžeme pustit do zdobení. Vezmeme si bodce na svíčky a zapíchneme do věnce. Dle našeho vkusu je můžeme umístit tradičně do čtverce nebo vedle sebe na jednu stranu věnce. Na čtyři bodce následně umístíme adventní svíčky. Bodce mají výhodu v tom, že stékající horký vosk neteče přímo na věnec, ale zachytí se v mističce. Přesto musíte mít na paměti, že věnec s hořícími svíčkami nikdy nenecháváme bez dozoru!

Na tradičním adventním věnci by svíčky měli být vždy seskupeny do tvaru čtverce (kříže), který reprezentuje čtyři světové strany (sever, jih, východ, západ), čtvero ročních období (jaro, léto, podzim, zima) a čtyři mocné živly (země, oheň, vzduch, voda). Každá svíčka na adventním věnci má svůj přesně daný význam a každá má i své jméno – 1. svíčka nese jméno Naděje, 2. svíčka nese jméno Mír, 3. svíčka zastupuje Přátelství a 4. svíčka se jmenuje Láska. Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dle tradic dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce. 

Svíčky na adventním věnci se vždy zapalují proti směru hodinových ručiček, protože když se něco uzavírá, musí se točit, motat, míchat i zapalovat přesně takto. Pakliže budete mít svíčky v řadě, zapalujte z pravé strany doleva.

Zdobení adventního věnce

Ruční zdobení věnce
Ruční zdobení věnce

Při následném zdobení adventního věnce se nápadům meze nekladou. Věnec můžete dozdobit stuhami, mašlemi, perníčky, kůrou, sušenými květinami a ovocem, šiškami, různými větvičkami, jmelím, ořechy, šípky, jeřabinami, bukvicemi, sušenými plátky citronu nebo pomeranče, skořicí, kytičkami badyánu, drobnými vánočními ozdobičkami, andělíčky nebo hvězdami. Ozdoby na věnec lepíme pomocí tavné pistole. Je lepší si ozdoby na věnec nejdříve naskládat nanečisto a až jsme s umístěním spokojení, vše přilepit. 

I když máme Vánoce často zafixované jako korpulentní svátky plné třpytu, je dobré mít na paměti, že i méně může být při výzdobě více. Husté zelené chvojí je dekorativní samo o sobě a není proto potřeba ho úplně zakrýt množstvím ozdob. Pokud bude věnec barevně pěkně sladěný, i s menším množstvím ozdob bude výsledek podařený a zpříjemní Vám předvánoční čekání nejen svou krásou, ale i pocitem, že celé dílko vzniklo pod Vašima vlastníma rukama. 

TIP: Chvojí můžete občas porosit, odmění se vám déletrvající svěžestí.

Přihlaste se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post

0
Rádi bychom znali vaše názory, prosím, komentujte.x