Zahradnický slovník

A B C D E F H I J K O P R Š V Z

HerbicidHerbicid

je chemická látka nebo směs látek, která se používá k likvidaci nebo omezování růstu nežádoucích rostlin a plevele.

HlízaHlíza

Podzemní zásobní orgán, který někdy připomíná cibuli. Je to ztlustlý a zdužnatělý kořen nebo oddenek.

HoubyHouby

stélkaté organizmy, které nemají zelené barvivo chlorofyl a rozmnožují se výtrusy.

HousenkyHousenky

Larvární stádia někdy jasně zbarvené a někdy chlupaté larvy motýlů nebo můr. Většina housenek se živí listy rostlin, ale některé požírají i květy, kořeny, stonky a plody.

HříženíHřížení

je způsob vegetativního rozmnožování rostliny, při kterém vzniká nový jedinec, hříženec. Hřížení spočívá ve vložení dřevnatějícího výhonu do půdy, kde v místě styku se zeminou dojde k probuzení spícího pupenu, ze kterého vyrostou kořeny nové rostliny. Je jedním z nejstarších způsobu rozmnožování rostlin.

HřízeníHřízení

způsob vegetativního množení. Stonek rostliny je sehnut a pohružen do půdy v níž zakoření. Po zakořenění se výhon odřízne a vznikne nový jedinec.

HrozenHrozen

Jednoduché květenství složené z centrálního vřetene, na němž jednotlivě vyrůstají víceméně stejně dlouhé stopkaté květy.

HumusHumus

Tmavě hnědá látka, vznklá rozpadem organické hmoty. Navíc se tento termín používá k pojmenováníí částečně rozložené hmoty, která nasládle voní a je hnědá a drobtovitá, jako je listovka nebo kompost.

HybridHybrid

je organismus vzniklý zkřížením dvou různých druhů nebo odrůd, zpravidla s cílem získat vlastnosti obou rodičů v jednom jedinci. Hybridizace může být přirozená nebo umělá.

HydroponieHydroponie

Způsob  pěstování rostlin ve vodě a v lehkých granulích z pálené hlíny (keramzit) namísto v půdě. Rostliny se přihojují vodním roztokem bohatým na živiny.