Zahradnický slovník

AlejAlej

cesta lemovaná dvěma nebo více řadami stromů

AlpinkyAlpinky

Termín používaný u nízkých rostlin, které se hodí pro pěstování na sklakách.

AltánAltán

zahradní besídka, nevelká, zčásti otevřená jednoduchá stavba se střechou chránící před sluncem a deštěm

AsanaceAsanace

úprava nějakého prostoru po stránce zdravotní, odstranění nevhodných či nepohodlných doplňků, i když k tomu nevedou jen zdravotní, ale např. i estetické důvody (asanace náletových prostorů)

BěleníBělení

Zamezení přístupu světla k některé zelenině (řepíkatý celer, pórek, puky čekanky, atd). Důvodem je vylepšení křehkosti a chuti.

BliznaBlizna

Nejhořejší část pestíku, samičího rozmnožovacího orgánu květu. V době, kdy je rostlina připravena k opylení, vylučuje lepkavý sekret.

BonsajBonsaj

Japonský způsob pěstování miniaturních stromků v nádobách. Kořeny se silně řežou a omezují. Hlavní stonky se opakovaně zastřihují a drátem se tvarují do ozdobného tvaru.

BorkaBorka

je odumřelá, povrchová vrstva druhotně ztloustlého stonku (kmene) nebo kořene, je tvořena odumřelými buňkami

BrutBrut

Drobné hlízky a dceřiné cibulky, vytvářející se na spodní straně hlíz a cibulí

BylinyByliny

Rostliny, které nemají dřevnatý stonek. Měkké nedřevnaté části rostlin většinou na zimu odumřou a na jaře opět vyrazí z přezimujících pupenů.

ChlorofylChlorofyl

je zodpovědný za zbarvení listů rostlin do zelené barvy, což je důležité pro fotosyntézu a získávání živin z prostředí.

ChlorózaChloróza

Ztráta chlorofylu nebo porucha v jeho tvorbě. Výsledkem jsou listy, které ztrácejí zelenou barvu. V těžkých případech mohou tkáně zhnědnout odumřít. Je to způsobeno virovími chorobami nebo nedostatkem minerálů (železa nebo hořčíku).

CibuleCibule

Většinou podzemní, pupenu podobný zásobní orgán, který se skládá z masitých, vzájemně se obalujících šupin. Z cibule vyrůstá mladá rostlina.

Cihlová drťCihlová drť

Rozbité kousky a střepy hliněných květináčů, nebo drcené cihly, které se používají k zakrytí odtokových otvorů a ke drenáži v jiných nádobách.

Dělení trsůDělení trsů

Vegetativní způsob množení většiny trvalek a odnožujících keřů. Trsy lze opatrně rozdělit, roztrhnout, nebo rozřezat na části. Každá část rozděleného trsu vytvoří novou rostlinu.

DruhDruh

Taxonomická jednotka označující přirozenou a ustálenou skupinu populací blízce příbuzných rostlin, které tvoří rod.

 

DusíkDusík

Přírodní prvek, který je součástí vzduchu a vyskytuje se i v půdě. Rostliny ho využívají převážněk tvorbě zelené hmoty.

Dvouletá rostlinaDvouletá rostlina

je rostlina, která v prvním roce života vytváří jen kořenový systém, listy a stonky, ale nevytváří květy a semena. Ty se objeví až v druhém roce života rostliny. Po vyprodukovaní květů a semen obvykle rostlina odumírá.
Mezi běžné dvouleté rostliny patří například petrklíč, ředkev, celer, a některé druhy kapusty. Tyto rostliny jsou často pěstovány jako zelenina nebo bylinky.

Exotická rostlinaExotická rostlina

je rostlina, která pochází z jiného geografického regionu než ten, ve kterém se nachází. Tyto rostliny jsou obvykle považovány za neobvyklé a atraktivní kvůli svému exotickému vzhledu, zvláštním květům, listům, tvarům nebo barvám. Některé exotické rostliny mohou být v našich klimatických podmínkách nezvyklé a vyžadují zvláštní péči nebo speciální prostředí k růstu.
Mezi příklady exotických rostlin patří například bambus, orchideje, banánovníky, palmy, agáve, sukulenty, kaktusy, dracény, aloe vera a mnoho dalších.

FungicidyFungicidy

jsou pesticidy používané k hubení hub, které napadají rostliny a působí na nich škody na výnosu. Fungicid má za úkol usmrtit danou houbu.

HerbicidHerbicid

je chemická látka nebo směs látek, která se používá k likvidaci nebo omezování růstu nežádoucích rostlin a plevele.

HlízaHlíza

Podzemní zásobní orgán, který někdy připomíná cibuli. Je to ztlustlý a zdužnatělý kořen nebo oddenek.

HoubyHouby

stélkaté organizmy, které nemají zelené barvivo chlorofyl a rozmnožují se výtrusy.

HousenkyHousenky

Larvární stádia někdy jasně zbarvené a někdy chlupaté larvy motýlů nebo můr. Většina housenek se živí listy rostlin, ale některé požírají i květy, kořeny, stonky a plody.

HříženíHřížení

je způsob vegetativního rozmnožování rostliny, při kterém vzniká nový jedinec, hříženec. Hřížení spočívá ve vložení dřevnatějícího výhonu do půdy, kde v místě styku se zeminou dojde k probuzení spícího pupenu, ze kterého vyrostou kořeny nové rostliny. Je jedním z nejstarších způsobu rozmnožování rostlin.

HřízeníHřízení

způsob vegetativního množení. Stonek rostliny je sehnut a pohružen do půdy v níž zakoření. Po zakořenění se výhon odřízne a vznikne nový jedinec.

HrozenHrozen

Jednoduché květenství složené z centrálního vřetene, na němž jednotlivě vyrůstají víceméně stejně dlouhé stopkaté květy.

HumusHumus

Tmavě hnědá látka, vznklá rozpadem organické hmoty. Navíc se tento termín používá k pojmenováníí částečně rozložené hmoty, která nasládle voní a je hnědá a drobtovitá, jako je listovka nebo kompost.

HybridHybrid

je organismus vzniklý zkřížením dvou různých druhů nebo odrůd, zpravidla s cílem získat vlastnosti obou rodičů v jednom jedinci. Hybridizace může být přirozená nebo umělá.

HydroponieHydroponie

Způsob  pěstování rostlin ve vodě a v lehkých granulích z pálené hlíny (keramzit) namísto v půdě. Rostliny se přihojují vodním roztokem bohatým na živiny.

InsekticidInsekticid

chemická látka určená k hubení hmyzu. Insekticidy se používají k ochraně rostlin před škůdci, jako jsou například mšice, brouci a můry.

JednoceníJednocení

odstraňoání  některých semenáčků na záhonech nebo nádobách, aby se zlepšil růst ostatních rostlin.

JehnědaJehněda

Převislé nebo vzpřímené hroznovité květenství s chabím vřetenem a přiselými jednopohlavnými květy.