Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Doktor pro Vaši zahradu

Kohout se slepicemi
Kohout se slepicemi

Zbývá Vám na zahradě stále trocha nevyužitého prostoru? Láká Vás představa celoročního přísunu čerstvých vajec od vlastních slepic? Máte-li tu možnost, chovejte je! Slepice jsou úžasná a společenská zvířata, která Vám i životnímu prostředí mají co nabídnout. Přispívají k vytváření úrodné půdy a pomáhají při likvidaci chorob a škůdců na Vašem pozemku.

Existuje mnoho důvodů, proč chovat slepice, praktických i osobních. V posledních dvou letech nám příroda připomněla, že nic není jisté a musíme být schopni být alespoň částečně soběstační. Začít s chovem slepic je jen dalším způsobem, jak toho můžeme docílit.

Většina majitelů slepic má pro založení svého chovu stejný důvod – čerstvá vejce! To je ten důvod číslo 1, proč většina lidí chce začít chovat slepice. Věděli jste, že průměrné nosnice snášejí kolem 300 vajec ročně? To už je řádná dávka od jedné slepičky, co myslíte? Mít ve výběhu pět, šest nosnic postačí pro zásobování vejci pro celou rodinu. Taková domácí vajíčka jsou neuvěřitelně bohatá na chuť, mají nižší obsah cholesterolu a vyšší obsah vitamínů a minerálů než ta z komerčních chovů.

Znáte přísloví: Jste to, co jíte? No, to samé platí pro slepice! Čímkoli je nakrmíte, vše jde do vajec. Všechny zbytky zeleniny a ovoce, trávy a plevele, přebytky ze zahrady, kvalitní krmná směs a dokonce i broučci a červíci přispívají k nutričnímu obsahu jejich vajíčka. Dobře živená slepice, která běhá celý den venku, dostává kvalitní přísun krmiva a nijak nestrádá, Vám dá vejce, které je nutričně světelné roky před svým konvenčním protějškem ze supermarketu. 

Čerstvá vejce

Takže, kolik vajec z Vašeho chovu dostanete? Ne všechny Vaše slepice budou nutně snášet vejce ve stejnou dobu, ale když slepice snáší, snese jedno vejce přibližně každých dvacet pět hodin. 
Obecně tedy platí, že tři až čtyři slepice zajistí dostatek vajec pro malou domácnost. Pak už jen záleží, jak moc máte vajíčka rádi.

Péče o kuřata je snadná

Jakmile se pro pořízení slepic rozhodnete, budete potřebovat výběh a kurník. Protože světlo evokuje snášení, nemohou být slepičky zavřené celý den ve tmě. Denní péče o ně je minimální. Stejně jako ostatní zvířecí mazlíčci potřebují jídlo, čistý přístřešek a pohyb. Vaše největší časová investice přijde na začátku, kdy si budujete svůj „supermarket“ a připravujete se na nové slepičky.

Následnou péčí o slepice můžete trávit pouze 10 – 15 minut denně tím, že se ujistíte, že mají dostatek jídla a vody, přilepšíte jim zbytky ke svačině a zkontrolujete denní snášku vajec. Pokud máte děti, rády zkontrolují vajíčka za Vás! A pokud své slepičky pustíte i do volného výběhu na zahradu, budete muset vyklízet jejich příbytek jen každé 3 až 4 týdny.

Chov slepic není finančně náročný. Jednu slepičku nebo kuřátko pořídíte v řádu desítek, maximálně tří stovek korun. A za svoje potulování po zahradě se něco nasnáší. Průměrný věk jedné slepice je totiž většinou kolem 4 až 6 let. Snadno si tak můžete spočítat, kolik proložek na vejce Vám naplní. Pro slepičky navíc nemusíte kupovat speciální drahá krmiva. Stačí troška obilí, zbytky z kuchyně, v létě čerstvá tráva, kopřivy, nať z řepy či mrkve a granule nebo směsi určené pro nosnice, ve kterých je vyvážené množství vitamínů a minerálů, které tito hrabaví ptáci potřebují. Slepičky se Vám pak i při minimální péči odvděčí spoustou krásných vajíček se sytými žloutky.

Jaké má chov slepic výhody kromě vlastních vajec?

Kuřecí trus je vynikající hnojivo

Ano, čtete správně. Možná Vás překvapí, že slepičí hromádky můžete využít jako přírodní hnojivo. Ti z nás, kteří již slepice chovají, vědí, že produkují hodně trusu. Tyto malé „poklady“ plné dusíku, fosforu, draslíku a vápníku můžete použít k hnojení celé Vaší zahrady. Všechny tyto prvky jsou pro půdu nezbytné, protože je z ní každoročně odebírají pěstované rostliny. Jen pamatujte, že nemůžete hnojit čerstvým trusem, musí nejprve „zestárnout“ jinak by vysoký obsah dusíku rostliny spálil. Slepičí trus je potřeba sbírat do velké uzavíratelné nádoby a následně zalít vodou a nádobu uzavřít, aby v ní obsah mohl kvasit. Tento proces bude na teplejším místě trvat zhruba týden, na chladnějším minimálně jednou tolik. Vzniklé hnojivo je pořád silně koncentrované. Do 10 l konve vody přidávejte zhruba 1 l vykvašeného slepičího hnojiva. 

A na co doma vyrobené hnojivo použít? Na celou zahradu! Kuřecí výkaly jsou přírodní formou organického hnojiva, které neobsahuje žádné chemikálie. Zalévejte jím záhonky, půdu při jarním i podzimním rytí, ovocné stromky, keře nebo třeba i živý plot. Toto přírodní hnojení by prospělo i pokojovým rostlinám, ale od toho Vás nejspíš odradí přirozený zápach výživné směsi. Takže až budete příště uklízet kurník, nevyhazujte tento „poklad“ do kompostu, vyrobte si z něj velmi výživné hnojivo na rostliny.

Slepice žijí pro lov brouků a červů

Další výhodou chovu slepic na vlastní zahradě je přirozená ochrana proti škůdcům, kterou poskytují. Slepice jsou od přírody všežravci a náramně si užívají pronásledování hmyzu ničícího rostliny. Celý den hlídkují a hledají potravu v trávě, hlíně, mezi kameny, aby si dali chutnou pochoutku a doplnili stravu o hmyzí  proteiny. Kromě různých brouků a červů si slepice pochutnají také na klíšťatech, komárech, mouchách, mravencích, mšicích, housenkách, hlemýždích, slimáčích vajíčkách, pavoucích, stonožkách a mnohých dalších zástupcích hmyzu, kteří jim zkříží cestu. 

Nechejte je toulat se volně zahradou, kromě toho že do své stravy přidávají bílkoviny, odstraňují ze země škodlivé brouky a jejich larvy. Pokud Vám tedy tito nepříjemní škůdci likvidují ovocné stromky nebo úrodu na záhonech, pusťte tam slepice, které všechen nechtěný hmyz vyzobou. Proč platit za drahou chemii, která může nebo nemusí zabít škůdce a mohla by poškodit rostliny? Vaši opeření přátelé nejspíš při lovu dostanou i jedno nebo dvě rajčata, ale kolik byste jich ztratili díky hmyzím škůdcům? Slepice mají navíc rády shnilé ovoce, takže „uklidí“ popadaná jablíčka, hrušky, meruňky, broskve nebo švestky.

Provzdušňování půdy

Slepice mohou obohatit Vaši zahradu i jinak – nohama. Slepice jsou hrabaví ptáci se silnýma a robustníma nohama, které jsou určeny k hrabání a škrábání povrchu při hledání potravy. Vypusťte je na podzim do celé zahrady a na sklizené záhony a ony budou až do jara nohama obdělávat půdu a hledat hlísty, červy, brouky, jemné výhonky plevele a další pro ně chutné lahůdky. Veškeré toto jejich úsilí přemění listový odpad a mrtvou biohmotu na úrodnou půdu a zároveň nabízí snadné řešení pro provzdušňování půdy i trávníku. 

Učte své děti, odkud jídlo skutečně pochází

Výhody chovu kuřat ve své podstatě daleko přesahují lahodná čerstvá vajíčka, která Vám slepičky každý den poskytují.
Věřím, že děti by měly vědět, odkud jejich jídlo pochází. Pro mnoho dětí, včetně spousty z nás, když jsme byli malí, jídlo pocházelo z obchodu s potravinami. Koncepčně jsme samozřejmě věděli, že vejce pocházejí od slepic, ale bylo nám opravdu jedno, kde ty slepice jsou a co celý den dělají. 

Domácí vajíčko je jedna z největších radostí, proč chovat hejno slepiček. Nic není tak překvapivé a fascinující, jako vejít do kurníku, podívat se do snáškových hnízd a najít tam pár hnědých nebo bílých vajíček. Mít kuřata doma a starat se o ně je také skvělý způsob, jak naučit děti, jak se o zvířata zodpovědně starat. Stanou se součástí toho jak z kuřete vyroste slepička a na vlastní oči uvidí snášená vajíčka, která si ještě teplá budou moct vzít do dlaní a odnést si je domů. Můžete pak vidět, jak si Vaše děti pokleknou, aby pohladily jednu ze slepiček a poděkovaly jim za vejce. Jaká skvělá lekce o respektu ke zvířatům, která nám poskytují potravu a skvělý způsob, jak děti naučit, jak se o zvířata zodpovědně starat. 

Zábava

Mnozí tomu asi neuvěříte, ale slepice jsou zábavná stvoření. Pro relaxaci není nic lepšího než sedět a pozorovat hejno slepic. Každá má jinou povahu a své zvláštní chování. Navíc jsou moc hezké na pohled. Na výběr je tolik různých plemen. Některé jsou potichu a některé stále něco „povídají“. A protože si Vás všechny Vaše slepičky časem pravděpodobně spojí s jídlem, přiběhnou přes zahradu vždy když uslyší, jak se otevírá branka.

Existuje mnoho důvodů, proč si pořídit hejno slepic na svoji zahradu. Mohlo by to být pro lahodná a čerstvá domácí vejce, zdroj masa bez hormonů, skvělé organické hnojivo nebo dokonce velmi účinné hubení škůdců bez chemie. Bez ohledu na důvody, každý by měl mít možnost vychutnat si krásu těchto úžasných ptáků, která korzuje po jeho pozemku.

Přihlaste se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post

0
Rádi bychom znali vaše názory, prosím, komentujte.x