Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Pěstování cibulovin

Konec léta se blíží a pomalu přichází podzim. V tomto ročním období nás již tradičně čekají zahradní práce jako je shrabování listí, odplevelování záhonů, zarývání zeleného hnojení nebo poslední sečení a ošetření trávníku před zimou. Podzim v zahradách je ale především obdobím vysazování nových ovocných stromků a keřů, borůvek, jahod, ale i okrasných rostlin jako jsou růže a cibuloviny, které na jaře rozzáří Vaši zahrádku krásnými barvami co potěší oko a zahřejí na duši.

Jarní cibuloviny se snadno pěstují a nabízejí široký výběr z mnoha druhů a odrůd. Můžete kombinovat různé výšky rostlin, barvy a tvary květů i dobu jejich kvetení. Okrasné cibuloviny můžete pěstovat jak na květinových záhonech, kde je v létě nahradí trvalky či letničky, tak na trávnících nebo pod listnatými stromy a keři, jejichž koruny zjara propouštějí dostatek světla. Po odkvětu cibuloviny zatáhnou listy a zmizí pod zem, kde budou odpočívat až do dalšího jara, kdy opět vykvetou.

Kdy sázet cibuloviny

Nové cibuloviny obvykle sázíme na podzim. Jde to i na jaře, ale ten samý rok již nepokvetou. Před samotnou sadbou cibulky pečlivě zkontrolujte, zda jsou zdravé, bez plísní a nejsou mechanicky poškozené.

Jak připravit záhon

Záhon si připravte alespoň 14 dní předem, aby si nakypřená zemina měla čas sednout. Záhon zryjte do hloubky 20 – 30 cm. Pro vylepšení půdy můžete na záhon přidat květinový substrát, který obohatí stávající půdu. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká, aby rostliny hned od počátku netrpěly suchem.

Jak ošetřit cibuloviny

Poté přichází na řadu moření jednotlivých cibulek. Mořením cibulky chráníme před škůdci, šedé plísni a houbovým chorobám. Jako mořidlo je vhodné použít například Sulku, která se hodí na ochranu česneku a cibule. V naředěném roztoku Sulky jednoduše necháte cibulky několik hodin namočené.

Jak sázet cibuloviny

Po oschnutí cibulky vložte do připravených jamek nebo hnízd. Obecně se dá říct, že cibulky vysazujeme zhruba do hloubky o 1,5 násobku vlastní cibule. Po ukončení výsadby je nutné lehce utlačit půdu kolem čerstvě vysazených cibulí, aby kolem cibulek nezůstaly vzduchové kapsy a nové kořínky měly okamžitý kontakt s půdou a půdní vlhkostí. Cibuloviny koření poměrně rychle, do konce podzimu by se měly ujmout.

Cibuloviny jsou sezónním zbožím a bývají velmi rychle vyprodané. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou narcisky a tulipány. Pokud však toužíte po nových a zajímavých rostlinách, s jejich koupí neotálejte dlouho.

Nakoupit cibuloviny můžete na eshopu donapo.cz

cibulové záhony květin
Rozkvetlé záhony tulipánů v květinové zahradě
Přihlaste se k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post

0
Rádi bychom znali vaše názory, prosím, komentujte.x